Množení ibišků

Jak množit ibišky?

Budu psát všeobecně, jak se množí klasické ibišky. Některé kultivary tropických ibišků je velmi těžké naroubovat (špatně se chytají), natož aby se je dařilo zakořenit.

Všeobecně se doporučuje tropíky roubovat, že rostou líp na podnoži než na vlastních kořenech. V dnešní době je u nás hodně pěstitelů, kteří tyto mýty boří a někteří tropící jim rostou na vlastních kořenech líp než naroubovaní. Takže záleží na tom, co chce kdo zkoušet a jaké má zkušenosti.

Každopádně základem je namnožení ibišků na podnože. 🙂 A jak na to?

Budete potřebovat větve z obyčejných ibišků, abyste z nich mohli udělat řízky (nemyslím ty v trojobalu s BRsalátem). Řízky by měly být cca 10-15cm dlouhé a měly by mít alespoň 3očka.

Je víc variant, jak donutit tyto větvičky, aby pustily kořínky. Ze zkušeností holek ze skupiny vím to, že by měly být alespoň trochu zdřevnatělé. Pokud jsou zelené, tak je prý lepší je dát do vody… Osobně nemám zkušenosti, abych toto mohla potvrdit nebo vyvrátit. Na jaře jsem po roubování napíchala do rockwoolových kostek cca 50 řízků a většina se uchytila – nějací odpadlíci byli samozřejmě taky..

zakořeněné řízky v rockwoolových kostkách
zakořeněné řízky v rockwoolových kostkách

Rockwoolové kostky se dají koupit v tzv. growshopech, stačí použít strejdu Googla.. mně se zatím tento způsob osvědčil nejlíp.. Uvidíme, jestli i další várku budu kořenit takto nebo zkusím další metody..

Dřív jsem kořenila ve vlhkém perlitu ve skleníčku. Bohužel toto vždy ztroskotalo na tom, že mi onen provizorní skleník shodily kočky a bylo po řízkách..

Dalším způsobem může být píchnutí do hlíny nebo použití jiffy tablet. Existují i nějaké kokosové tablety, ale s těmi nemám zatím osobní zkušenost. Vše se má vyzkoušet, tak uvidíme.. 🙂

Ve všech případech by měly být řízky umístěny ve skleníčku, aby měly stabilní vlhkost, kterou ke kořenění potřebují.. Můžete použít i stimulátor růstu. V ibiškové komunitě se na tropíky používá Clonex, ale na obyč ibišky bohatě postačí ten práškový Stimulax z každého zahradnictví za 30Kč (prý stačí i na tropíky – já osobně řízky máčela do směsi Clonexu a Stimulaxu). Stačí konec větvičky namočit do stimulátoru a potom píchnout do substrátu, perlitu, rockw.kostky, jiffy…….

A teď nezbývá, než čekat a hlídat. Někdy se při velké vzdušné vlhkosti objevuje plíseň, proto není od věci použít prostředek na její eliminaci. Buď se používá Previcur (dle návodu) nebo používám Savo (5ml na litr vody v rozprašovači).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *