Pokud chceme vypěstovat ibišek ze semínka, tak potřebujeme v první řadě semínko. 🙂 To se dá získat buď tak, že si ho koupíte buď u holek v ČR, přes eBay nebo od dalších zahraničních prodejců anebo si semínka můžete vypěstovat sami.
Jak na to?
Potřebujete dva právě kvetoucí ibišky. Teoreticky by stačil i jeden. Prašníky po rozkvětu prasknou a vydají větší či menší množství pylu. Tímto pylem opylíme bliznu druhého ibišku. Toto můžete udělat navzájem. Následně je důležité, aby na opylenou bliznu nesvítilo přímé slunce, aby pyl nevysušilo. Některé zdroje doporučují ibišek rosit, aby pyl zůstal vlhký a došlo k oplodnění.
No a potom uz je vše na přírodě. Semeníky dozrávají cca 6týdnů po opylení. Zralý semeník zhnědne a praskne, takže dávejte pozor, abyste nemuseli semínka lovit v květináči. Používám na ne takové menší pytlíčky z organzy. Semínka potom z prasknutého semeníku vypadnou do pytlíčku.
Semínka se potom označí jmény rodičů, kdy na prvním místě bývá uvedena matka (ibišek, který donosil semeník) a na druhém otec (ibišek, kterým jsme opylili bliznu mateřského ibišku).
Pozn.: Je možné křížit ibišek sám se sebou. Jsou i takové případy, že se ze stejných rodičů vyklubal úplně nový kultivar – např. Moonstruck.
Nedoporučuje se křížit spolu klasické ibišky, které u nás v ČR dominují. Jsou natolik geneticky silné, že je pravděpodobné, že by přebily geny druhého ibišku a prosadily se i na potomcích a potom by mohla být vaše několikaletá snaha k ničemu. Ale jak se říká – štěstí přeje odvážným 🙂
Jak na výsev?
Podařilo se nám získat semínko, ať už nákupem anebo svou vlastní pílí a teď bychom ho chtěli zasadit a mít z něj parádní rostlinku.
Jsou takové tři nejrozšířenější způsoby. Hezky jsou popsané na webu zde, kde jsou uvedené i pěkné ilustrační fotky.
1. způsob:
Vezmete semínko a zasadíte jej do substrátu a potom jen čekáte, jestli se mu podaří projít tvrdou slupkou, která obaluje semínko a prodere se na svět. Na pomoc mu můžeme jít tím, že semínko před výsevem na několik hodin namočíme.
2.způsob:
Já tomu říkám nařezávání prdelek. V podstatě se semínku odřízne kousek té tvrdé slupky klasickým zalamovacím nožem. Musíme ale řezat na správné straně. Špička semínka je kořínek a nebylo by dobré, abychom si jej ufikli 🙂
Natočila jsem video, kde ukazuji, jak vysévám semínka já..
Tady je instruktážní video od Barryho Schluettera, který pěstování ibišků věnoval velkou část svého života.
Takto seříznutá semínka můžeme vložit rovnou do vlhkého substrátu a potom čekat, kdy se nám začnou klubat. Touto metodou mám úspěšnost cca 80%. Občas se stane, že vylezou všechny, ale to jen málokdy 🙂
3. způsob
Navazuje na 2. způsob. Když máme seříznutá semínka, tak je dáme namočit do vody na pár hodin a potom sloupneme tvrdou slupku. Mělo by to pěkně vyklouznout, takže se nemusíte bát. Zůstane nám obnažený klíček, který umístíme na vlhký tampónek a necháme pár dní naklíčit. Za pár dní už bude klíček mít děložní lístky a delší kořínek a můžeme jej zasadit do substrátu. Tomuto způsobu u nás propadlo hodně pěstitelů, výsledky jsou totiž lepší než při pouhém nařezávání prdelek.
Podrobnější video s loupáním semen můžete omrknout na youtube.
Já jsem toto zkoušela, ale moc mi to nešlo, takže asi zůstanu pouze u nařezávání 🙂
V dobré víře jsem, nevzdělanec, zasadila semínko ibišku bez předchozího opylení a vyrostlo mi tohle. roste od loňského podzimu.
Martina
Bohožel mám problém s obrázky, takže neukážu, snad někdy příště.
Tak se pridejte k nam do skupiny na FB a podelte se s námi o foto tam.
https://www.facebook.com/groups/tropicke.ibisky/