Pokud jste do teď nevěděli, že existuje takové množství různých kultivarů ibišků, tak věřte, že takové kousky si můžete vypěstovat sami ze semínka a to buď kupovaného anebo si toto semínko můžete sami vypěstovat a stát se tak hybridizérem anebo hezky česky – šlechtitelem. Jak se dopracujete k semínkům anebo jak je vůbec vyset tak, aby byla co největší úspěšnost, že Vám ibišek vyroste, jsme si psali už tady.
Pokud jste jedním ze šťastlivců, kteří se dopracovali až ke květům, tak doma máte nový kultivar, který můžete zdarma zaregistrovat v mezinárodním registru IHS. A jelikož je tento úkon pro neangličtináře (ale i pro nejednoho angličtináře) poměrně náročný, tak jsem zde připravila malý manuál, jak registraci vyplnit.
V první řadě se musíte zaregistrovat a to tak, že kliknete na text +Create an account.
Následně vyplňte potřebné kolonky:
Po úspěšné registraci Vám stačí se už jen přihlásit a přejít k samotné registraci.
Tento text Vám nabízí možnost překladu do mateřského jazyka v pravém horním rohu stránky, nicméně český překlad je naprosto ďábelský a naprosto nepoužitelný.
Dále se zde píše, že při zadávání dat máte používat pouze latinku a že rychlost nahrávání závisí na rychlosti Vašeho internetového připojení, takže máte být trpěliví a čekat, dokud se formulář neresetuje nebo dokud nedostanete potvrzení, že Vaše registrace byla úspěšná a všechna data byla přijata.
- Vámi zvolené jméno, které chcete svému semenáči dát. Nesmí být delší jak 30 znaků, nejsou započítávané mezery.
- Obrázek květu semenáče v JPG formátu
- Zde napíšete jméno osoby, která fotku pořizovala.
- Pod parent je ibišek, který donosil semeník. Čili matka Vašeho semenáče a v tomto bodě se ptají, jestli je již tento kultivar (CV) registrovaný.
- Pollen parent otec semenáče a dotaz stejný jako v bodě 4.
- Jméno hybridizéra, buď je již uveden v seznamu nebo ho dopíšete ručně v bodě č.8 s tím, že příjmení je na prvním místě a neoddělujete jej čárkami.
- Zde je dotaz, jestli je hybridizér zároveň tím, kdo semenáč vypěstoval.
- viz. bod č.6
- Foto hybridizéra, vložte pouze jednou v registraci, pokud jste Vy sami hybridizéry a ještě jste fotku nevkládali. (není povinné)
- Ze seznamu vyberte zemi, ve které bylo semínko vypěstované.
- Barevná skupina květu. Ze seznamu vyberte, do jakých barev je květ primárně laděn.
- Toto je trochu složitější na popisování, myslím, že blíže by tuto kolonku vysvětlit obrazový průvodce na odkazu zde, kde jsou jednotlivě vyobrazeny možné varianty tvaru květů.
- Má květ průměr větší jak 12,5cm?
- Barva žilkování. Jedná se o žilkování květu. Může mít různé barvy, ze seznamu vyberete tu, kterou má Váš semenáč, pokud žilkování nemá, tak označíte variantu „none“.
- Pokud má semenáč nějaké fleky nebo stříkance, tak zatrhněte barvy, jaké tyto fleky mají. Může jich být i víc jak 1, pokud je semenáč má.
- Barva středového oka, opět vyberete ze seznamu.
- Počet barev, které obsahuje květ.
- Počet soustředěných kruhů v květu.
- Barva prašníku – tzn. tyčinky, které dávají pyl.
- Forma květu. Tentokrát ne jako v bodě 12, ale zde se určuje, jestli je květ plochý (flat) nebo je trubkovitý (cupped), případně Přetočený, nevím, jak jinak to česky nazvat, anglicky recurved a jedná se v podstatě o tvar květu, který je hodně prohnutý dozadu a poslední varianta recurved early and flattens out je prohnutý krátce po rozkvětu a následně srovnaný do plochého květu.
- Charakteristické rysy květu, opět napomůže odkaz zde, kde je na posledních stránkách zobrazeno, jak vypadá Rufled (zvlněné okraje) a Tufted (nejlépe pochopitelné z obrázku v odkazu). Plain znamená úplně rovný.
- Zde se jedná o vlastnost, jak moc se překrývají jednotlivé petaly (okvětní lístky). Možné varianty – nepřekrývají se, méně jak 1/4, méně jak 1/2, více jak 1/2.
- Uvedete, jak moc zásadní je u květu žilkování, možnosti: bez žilkování, mírné, střední, rozložité
- Tato položka požaduje uvést to, jak pevné jsou petaly, jestli hodně křehké nebo naopak pořádně pevné. Kdy poor je hodně špatné, tenké a křehké, podprůměrné (below average), průměrné (average), nadprůměrné (above average), excellent – netřeba slov..
- Doba, jak dlouho vydrží být květ otevřený.
- Toto bych přirovnala k liliím. Jedná se o to, jakým směrem se květ „dívá“. Jestli kouká do země (downwards), nebo směřuje k zemi, ale ne úplně (lateral downwards), zda směřuje nahoru, ale taky ne přímo (lateral upwards) anebo kouká k nebi (upwards).
- Jak velká je středová zóna oka. Pro představu – Jolanda Gommer má malou oční zönu, Shiva střední a například Divine Grace má velkou.
- Zde doplníte znaky, které se domníváte, že by měly být uvedeny, ale nebyla pro ně kolonka.
- Ohodnocení schopnosti donosit semeník. Zase na stupnici od neschopný až po excelentní.
- Stejné hodnocení, nicméně v tomto případě schopnost jako opylovače, čili otce případného semeníku.
- Schopnost zakořeňování, vyjádření v mezích %.
- Zde se uvádí, jak byste doporučovali rozmnožování, zda kořeněním, roubováním nebo obojím..
- Rychlost růstu keře. (pomalý, průměrný a rychlý růst)
- Velikost keře.
- rozložitost keře – poloviční šířka jak výška, stejně široký jak vysoký, širší než vyšší.
- forma keře – rozložitý, normálně rostlý, otevřený a to caney fakt netuším :))
- Velikost listů.
- Zde se ptají, jestli jsou listy lesklé, polomatné nebo matné.
- a na závěr jim tam můžete vložit i fotku listu. 🙂
Kliknete na Submit a počkáte, až se formulář odešle a máte hotovo 🙂 Jakmile to zpracují, tak se Váš semenáč objeví na této stránce, kde nějakou dobu počká, než je zanesen do databáze. Nevím teď jistě, jestli tam je na vývěsce, kdyby chtěl někdo vznášet námitky či co…
Tak snad Vám to pomůže při registracích a já doufám, že se příští rok dočkám také prvního kvetoucího semenáče….